IDAS Light Pollution Suppression Filters - V4 Nebular Filter. 28.6mm LPS V4 filter [HU-LPS-V4-286-CLEARANCE]
HU-LPS-V4-286-CLEARANCE
2 in stock On sale IN STOCK, usually ships within 48h or less directly from our Canadian warehouse
Features include:
Near IR is blocked completely, eliminating the need for an additional filter to block IR.
Retains the excellent color balance of the LPS-V3 filter when one-shot color cameras are used.
Easy creation of H-alpha enhanced color images
28.6 mm
48 mm
52 mm
 Share
About IDAS Light Pollution Suppression Filters - V4 Nebular Filter. 28.6mm LPS V4 filter [HU-LPS-V4-286-CLEARANCE]
HU-LPS-V4 GRAPH.jpg
Features include:
28.6 mm
48 mm
52 mm
Shipping Options
Options shown are based on your estimated location.
Shipping Size
  • Size
    0 in × 0 in × 0 in