Explore Scientific ED127mm Triplet Essential Series [ES-ED127075-03-CLEARANCE]
ES-ED127075-03-CLEARANCE
1 in stock On sale IN STOCK, usually ships within 48h or less directly from our Canadian warehouse
 Share
About Explore Scientific ED127mm Triplet Essential Series [ES-ED127075-03-CLEARANCE]
  • Clear Aperture: 127mm
  • Focal Length: 952mm
  • Focal Ratio: f/7.5
  • Resolving Power: .9 arc seconds
  • Coatings: EMD™ (Enhanced Multilayer Deposition) Coatings
  • Limiting Stellar Magnitude: 13
  • Maximum Practical Visual Power: 500x
  • Tube Diameter: 130mm
  • Tube Length: 41.75 in.; 1060mm (incl. dew shield) 33.25 in; 844mm (without dew shield)
  • Tube Construction: Aluminum; Stainless Steel Optical Tube Assembly
  • Weight (with all standard accessories): 22 lbs; 9.97 kgs.
Shipping Options
Options shown are based on your estimated location.
Shipping Size
  • Size
    40.5 in × 11 in × 11 in